Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

Zmaganie się z zanieczyszczeniem powietrza

Dzień Czystego Powietrza był raptem kilka dni temu.Z tego względu wskazane jest aby nabrać trochę refleksji dotyczących wielkiego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całej Polski. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który może okazać się dla ludzi naprawdę bardzo groźny. Substancje chemiczne, które wdychamy w zasadzie w każdy dzień, bez wątpienia mają związek z nieustannym rozszerzaniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Jak wiadomo warto notorycznie informować czym jest degradacja środowiska bądź jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.

W kilku telewizyjnych programach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został ten właśnie temat. W głównej mierze warto orientować się, że aktualnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim wrócił również problem ze smogiem. Dobrą metodą na przeciwdziałanie zatruciu środowiska jest sprawne oraz ergonomiczne ogrzewanie naszych mieszkań. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w naszych domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.

Ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem przyłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki, Piotr Woźny zadeklarował, iż uskuteczniana przez wspomnianą wcześniej spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Bądźmy świadomi także tego, że problem ze smogiem a także z SARS-CoV-2 możemy ze sobą swobodnie połączyć. Pandemia SARS-CoV-2 początkowo dała o sobie znać w krajach o niebywale wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii a także przemysłowych regionach Chin.

W aspekcie smogu bez dwóch zdań trzeba również orientować się, co w zasadzie jest najważniejszą tego przyczyną. Zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu mnóstwa niebezpiecznych substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest bardzo ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.